Lokalizacja
Klasztor Paulinów: Mochów Pauliny 83, 48-250 Głogówek
Kaplica św. Jana Nepomucena -patron dobrej spowiedzi
Wybudowana w XVIII wieku kapliczka w Mochowie jest obiektem wzbogacającym lokalny krajobraz.
Kapliczkę wzniesiono w 1774 roku pod
wezwaniem św. Nepomucena. Święty ten jest uznawany także za
patrona dobrej spowiedzi, z czym może być związane usytuowanie
kapliczki przy drodze do klasztoru. Fundatorem budowy kapliczki są
zakonnicy z pobliskiego klasztoru — Paulini. Wskazuje na to
inskrypcja — chronostych znajdujący się na cokole rzeźby
umieszczonej w kapliczce. Tadeusz Chrzanowski przypuszcza, że
kapliczka mogła powstać w późniejszym okresie, jako osłona dla
barokowej rzeźby, lub uległa dużym przekształceniom i dlatego
odbiega stylem od umieszczonej w jej wnętrzu rzeźby. Pierwotnie w
wejściu umieszczona była niewielka kuta krata, która podczas
gruntownego remontu w 2006 roku została zdemontowana. Wykonano wtedy
wymiany tynków zewnętrznych, opaskę drenażową oraz podejście z
kostki brukowej.
Kapliczka
usytuowana w południowej części miejscowości, ok. 1 km na wschód
od miasta Głogówek. Kapliczka znajduje się na tzw. łąkach
paulińskich - Paulinerwiese, przy drodze prowadzącej do klasztoru i
kościoła Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej.
Zwrócona frontem w stronę wschodnią. XVIII-wieczna, wzniesiona na
planie prostokąta, z półkolistym zamknięciem. Budowla murowana,
otynkowana. Dach półstożkowy. Ściana frontowa jednoosiowa,
ozdobiona w części centralnej reliefem z wypisaną datą
(prawdopodobnie budowy kapliczki) ujętą po bokach przez dekoracyjny
ornament roślinny. Górną część ściany frontowej zamyka
trójkątny szczyt. Pośrodku otwór zamknięty półkoliście, a w
nim nisza sklepiona kolebkowo. We wnętrzu kaplicy na barokowym
cokole zdobionym wolutowymi spływami znajduje się inskrypcja w
otoku. Na cokole ustawiono kamienną, polichromowaną rzeźbę św.
Nepomucena o cechach barokowo ludowych. Święty ukazany jest w
kontrapoście, w ręku trzyma biret. Na jego prawym ramieniu spoczywa
krzyż. Nad jego głową aureola z pięcioma gwiazdami. Podejście do
kapliczki wyłożone kostką brukową. Wokół fundamentów opaska
drenażowa.
Przyjedź i Sprawdź !!!
ZABYTKI OKOLIC
GŁOGÓWEK
Historia osadnictwa na terenie obecnego Głogówka sięga paleolitu, lat ok. 120 tys.-240 tys. p.n.e. Około roku 880 tereny te zostały przyłączone do Państwa Wielkomorawskiego. Po jego rozpadzie, Głogówek przeszedł pod władanie Mieszka I. W 1275 roku miasto otrzymuje prawa miejskie. W XV wieku Głogówek był silnym ośrodkiem husyckim. W 1532 roku przechodzi pod władanie Habsburgów, a od 1561 do 1801 roku dzierżawią go Oppersdorffowie. W 1806 roku w Głogówku przebywał także Ludwig van Beethoven.
Warto zobaczyć!!!
Kolegiata św. Bartłomieja (1350 r.) – kościół ufundowany został w 1350 roku, a w 1379 r. powołano przy kościele kolegiatę. W tym czasie także powstaje kaplica zwanej dzisiaj kaplicą Oppersdorffów. W XVII wieku kaplicę przekształcono na kaplice grobową, umieszczając pod nią kryptę. W 1688 roku ufundowano przylegającą do kościoła kaplicę św. Józefa. W latach 1776–1781 przeprowadzono modernizację wnętrza po wielkim pożarze w 1765 roku. Dopiero w 1906 roku przeprowadzono pierwsze odnowienie kościoła. W Kolegiacie ciekawostką jest chrzcielnica – jej element nadbudowy to Adam i Ewa stojący przy bokach Ziemi opasanej przez węża. Postacie pierwszych ludzi wykonane są w naturalnych rozmiarach. Na baldachimie jest scena chrztu w Jordanie wykonana w XVIII wieku przez Jana Schuberta.
Renesansowy zamek Oppersdorffów z lat 1561–1571 – umiejscowiony jest w narożniku rynku jako dwa osobne budowane zamki przylegające do siebie jak ramiona podkowy. Zamek pierwotny powstał w XIII wieku z inicjatywy Władysława Opolskiego. Wybudowany w stylu gotyckim jako wieża mieszkalno-obronna. W Średniowieczu nastąpiła przebudowa zamku, poszerzono wieże zwieńczającą ją hełmem dwukondygnacyjnym. Dodatkowo dodano dwie narożne wieżyczki. W 1571 roku stanął górny renesansowy zamek górny. Obok niego znajdowały się folwark, browar i gorzelnia. W latach 1618–1647 dobudowany został zamek dolny, co połączyło oba obiekty. Zabieg ten spowodował powstanie dziedzińca wewnątrz zamku. Wiek XVIII przyniósł kolejną przebudowę obiektu według stylu barokowego i manieryzmu. Powstaje w tamtym czasie kaplica św. Jana Chrzciciela z XVIII-wiecznymi freski Franciszka Sebastiniego.
- Obecnie zamek jest miejscem muzeum mieszczącego się w: baszcie, zamku, bramie zamkowej. W baszcie, dawnym więzieniu zobaczyć można cele, izbę tortur oraz izbę śląską. W bramie mieści się obecnie sala poświęcona malarzowi Janowi Cybisowi oraz Rafałowi Urbanowi. W zamku dolnym, w dawnej bibliotece dworskiej jest od 1977 roku sala Beethovena z klawikordem, na którym grał i listami do ordynata. Na sklepieniach zachowały się plafony z 24 łacińskimi aforyzmami biblijnymi z Nowego Testamentu.
Ratusz (1608 r.) z wieżą wzniesiony został około 1608 roku. W 1770 roku do architektury ratusza dodano dwa posągi świętych: św. Floriana patrona wszystkich strażaków oraz św. Nepomucena patrona mostów. Oba dzieła są autorstwa Józefa Schuberta. Sala posiedzeń ma kolebkowe sklepienie, a ściany zdobione są 7 freskami przedstawiające najważniejsze wydarzenia z dziejów Głogówka (wykonane w 1942 roku przez Alberta Hekma). Obecnie obiekt ten wykorzystywany przez władze samorządowe.
Wieża wodna – wybudowano ją w 1575 r. za panowania Jerzego II (projekt Mikołaja Kopernika). Dzięki niej życie mieszkańców stało się wygodniejsze. Woda doprowadzana była do rynku za pomocą drewnianych rur.
Kościół św. Franciszka z XIII w. – jednym z elementów jest postawiony w 1630 roku Domek Loretański, który jest wierną kopią domu świętej rodziny z Nazaretu. Po wojnie trzydziestoletniej kaplica zostaje wchłonięta do kościoła. W północnej jego części znajduje się mensa ołtarzowa; przy niej skarbona, do której chłopi składali w ofierze masło na oświetlenie wnętrza. Podczas epidemii dżumy Jerzy III funduje Dzwon Ósmej Godziny, który powrócił w 2001 roku na swoje miejsce.
Kościół św. Krzyża z 1705 r. – wybudowany w konstrukcji muru pruskiego, kryty gontem. Położony na cmentarzu.
Gliniana Górka – kaplica wzniesiona w 1638r. przez Jerzego III na pamiątkę powrotu głogóweckich protestantów do wiary katolickiej. Znajduje się ok. 3 km od miasta przy drodze do Prudnika.
DALSZE OKOLICE
Moszna – 11 km od miasta, przy drodze wojewódzkiej 409 Krapkowice-Biała. Przyciąga zwiedzających bardzo dobrze zachowanym zamkiem. Budowla była siedzibą rodu Tiele-Wincklerów, pruskich potentatów przemysłowych. W zamku jest 365 pomieszczeń i 99 wieżyczek. Liczba ta nie jest przypadkowa, ponieważ tyle wiosek miał Tiele-Winckler. Obecnie znajduje się tu sanatorium Centrum Terapii Nerwic.
Krapkowice – 20 km – w granicach miasta znajdują się dwa zamki. Warownia, po której pozostały jedynie ruiny i zamek Haugwitzów przy Starym Mieście. W okresie międzywojennym budowle wykorzystywano jako szkołę i tak pozostało po dzień dzisiejszy.
Kędzierzyn-Koźle – 25 km – drugie co do wielkości miasto w województwie opolskim. Znajduje się tu zamek, z którego zachował się mur oporowy wraz z fragmentami półkolistej bastei. Najciekawszą częścią zamku jest częściowo zrekonstruowana Baszta. Warte zobaczenia są również kościoły: pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, pw. św. Katarzyny, poklasztorny pw. Wniebowzięcia NMP.
Biała – 15 km – miasteczko oddalone kilka kilometrów od Prudnika. Znajduje się tam zamek Prószkowskich. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to w Białej istniała kasztelania. Przez wieki zamek zmieniła właścicieli obecnie nie jest użytkowany.
Prudnik – 20 km – miasto zlokalizowane dziesięć kilometrów od granicy z Czechami. Posiadało jak większość miast tego regionu zamek. Budowle zbudowano w XIII w. i do dziś zachowała się wieża Zamkowa zwana Wieżą Woka.
Zobacz realizacje
umiej ją odnaleźć
Czym byłoby życie bez nadziei? Iskrą odrywającą się od rozpalonego węgla i gasnącą natychmiast.
kontakt
Klasztor Paulinów
Mochów Pauliny 83
48-250 Głogówek
tel. +48 77-4372-379 / 514-570-079